Campomanesia xanthocarpa, známá jako guabiroba orange, nebo guabirova, je atraktivní poloopadavý strom pocházející z Brazílie. Roste v tropických a subtropických oblastech a je ceněn nejen pro svou krásu, ale především pro chutné plody, které se konzumují čerstvé nebo zpracovávají do šťáv, zmrzliny, želé, likérů a čajů.
První plody se objevují za 3 až 4 roky od výsevu, ve velikosti rostliny kolem 70 cm. Campomanesia xanthocarpa je samosprašná, tedy nevyžaduje opylovače.
Plody jsou kulaté až mírně oválné, zralé mají sytě žlutou až oranžovou barvu a průměr okolo 3 cm. Dužina je pevná, šťavnatá, sladká s příjemnou kyselostí, připomínající kombinaci citrusů a tropického ovoce. Mají tenkou, hladkou slupku a měkké, ploché semínko, které nevadí při konzumaci.
Guabiroba orange je nenáročná na pěstování. Vyžaduje slunné stanoviště s minimálně šesti hodinami přímého slunce denně. Preferuje mírně vlhkou půdu, přemokření ani dlouhodobé sucho jí nevyhovuje. .
Plody guabiroby nejsou jen chutné, ale také výživné. Obsahují vysoké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, vlákninu, přírodní cukry, železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík a silné antioxidanty. V lidovém léčitelství se využívají především listy, a to při léčbě zánětlivých a močových onemocnění, vysokého cholesterolu a obezity. Ovoce přispívá k posílení imunity, ochraně buněk, zdraví kostí, zlepšení trávení a celkové regeneraci organismu.
Jakmile guabiroba jednou dozraje a ochutnáte její plody, těžko jí odoláte. Jeden z pěstitelů o ní napsal: "Ukázalo se, že je miluju a zasloužila si místo v džungli. Ovoce padají na zem, stačí je jen sebrat a strčit do pusy pro pěknou explozi chuti."
VÝŠKA PRODÁVANÝCH ROSTLIN 10 AŽ 15 CM S KVĚTINÁČEM
Návod na pěstování Campomanesia xanthocarpa
Substrát:
- Nejlépe kyselejší a dobře propustný
- Doporučená směs: 2 díly rašeliny, 1 díl perlitu, trochu písku
Zalévání:
- Zaléváme, až když substrát jemně proschne
- v zimně omezíme zálivku, po zalití vylejeme přebytečnou vodu z podmisky.
Stanoviště pro pěstování:
- Celoročně doma: Co nejblíže k oknu, s dostatkem světla.
- Letnění je možné venku na terase, zahradě, nebo balkónu a to pouze od jara do podzimu: Polostín, později plné slunce.
Zimování:
- Tropická rostlina – nesnese dlouhodobě teploty pod 10 °C. Zimujte při min. teplotě 15 C
- Na zimu umístěte do obýváku, ložnice, chodby, zimní zahrady nebo temperovaného skleníku, vždy co nejblíže u okna
Hnojení:
PODROBNÝ POPIS CAMPOMANESIA XANTHOCARPA ZDE