NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ :
Jaboticaba někdy také Jabuticaba (čti žabotikaba) je tropická ovocná rostlina pocházející z Brazílie, kde je oblíbená pro své jedinečné plody. Její vědecký název je Plinia cauliflora a patří do čeledi myrtovitých. Tento "hroznový strom" získal svou přezdívku díky černým plodům podobným hroznům, které vyrůstají přímo na kmeni a větvích. Na první pohled to může vypadat, jako by strom trpěl zvláštní chorobou, ale právě to je jeho přirozená a fascinující vlastnost.
Plody jaboticaby jsou jedinečné nejen svým vzhledem, ale i chutí. Konzumují se čerstvé, protože se rychle kazí – právě proto je v žádném supermarketu mezi ovocem nenajdete. A tak nezbývá, než si je vypěstovat doma ... Pod pevnou jedlou slupkou se skrývá sladká, rosolovitá dužina, která může mít bílou, zelenou nebo jinou barvu v závislosti na druhu. Plody jsou bohaté na vodu (80 %) a obsahují vitamín C, minerály jako železo, fosfor a vápník, sacharidy a bílkoviny.
Stromy jaboticaby kvetou přímo na kmeni a větvích. Malé květy se postupně mění na bobule o velikosti 1,5 až 5 cm v závislosti na druhu. Zajímavostí je, že na jednom stromě můžete najít zároveň květy i zralé plody, což dodává této rostlině další kouzlo.
V Evropě lze jaboticaby pěstovat pouze v květináči. Plodit začínají za 3 až 10 let, v závislosti na odrůdě. Nejrychleji plodící odrůdou je Escarlate , která může za vhodných podmínek plodit už ve třetím roce. Naopak odrůda Plinia cauliflora Sabara , nejčastěji nabízená odrůda v zahradnictvích, začíná plodit přibližně až kolem desátého roku. Každý druh jaboticaby má svou specifickou chuť plodů, vzhled a tempo růstu – podobně jako různé odrůdy jablek. A stejně jako u jablek, i u jaboticaby stojí za to hledat různé varianty a najít si tu svou oblíbenou. 😊
JAK PĚSTOVAT JABOTICABU?
Pěstování jaboticaby není nijak složité,a zvládne to i úplný začátečník, stačí jí jen dopřát, co má ráda. Nejlépe se jí daří v kyselejším a dobře propustném substrátu. My ho pěstujeme v půdě namíchané z rašeliny (3 díly), perlitu (1 díl) a trochy písku, například malťáku – tato kombinace se nám skvěle osvědčila
Co se stanoviště týče, jaboticaba má ráda světlo. Doma ji proto postavte ideálně co nejblíže k oknu, Pokud ji budete letnit venku, což doporučujeme pouze od jara do podzimu, dejte ji na místo v polostínu, chráněném před větrem a celodenním přímím sluncem.
Zimování : Protože jde o tropickou rostlinu, nesnese dlouhodobě teplotu pod 10 °C. To znamená, že v zimě musí být uvnitř – ideálně co nejblíže u okna a to v obýváku, v zimní zahradě, nebo temperovaném skleníku. Teplota by se měla pohybovat od 15 do 24C
Zalévání : Jaboticaby milují vláhu. Jaboticaby potřebují neustále vlhký substrát, takže zalévání je klíčem k jejich spokojenosti. V letních měsících, pokud rostlinu umístíte ven, doporučujeme pod květináč dát misku, která zachytí přebytečnou vodu. Rostlina si z ní sama vezme tolik vláhy, kolik potřebuje. V zimě je to však jiné. Po zalévání vodu z misky vždy vylejte, abyste předešli přemokření a zbytečným problémům s kořeny. S tímto jednoduchým přístupem si vaše Jaboticaba udrží zdraví a vitalitu po celý rok!
S hnojením je to jednoduché. Jaboticaba ocení hnojiva s vyšším obsahem železa, ale u rostlin do dvou let buďte opatrní – doporučujeme použít jen poloviční dávku oproti běžnému doporučení na etiketě. Starší rostliny už snesou běžné dávky. Skvělé je například dlouhodobé granulované hnojivo OSMOCOTE nabízené na našem e-shopu a to v malém množství, oproti běžně dostupnému 25 kg pytli...
EUGÉNIA
Rod Eugenia z čeledi myrtovitých zahrnuje více než 1000 druhů rostlin. Tyto krásné dřeviny jsou nejvíce rozšířené v tropech a subtropech, přičemž většina druhů pochází z Jižní Ameriky. Eugenie jsou oblíbené nejen pro svůj atraktivní vzhled, ale také pro chutné plody. Ty se dají konzumovat čerstvé nebo se z nich vyrábějí sirupy, marmelády či likéry.
Pokud si chcete tyto exotické krásky pěstovat u nás, mějte na paměti, že zimu ve volné půdě nepřežije. Nejlépe se jim bude dařit v květináči, kde ji můžete snadno přemisťovat. V létě ji umístěte ven na balkon, terasu či do zahrady, a s příchodem chladnějšího počasí ji přeneste domů na světlé místo k oknu. Můžete je také pěstovat celoročně doma u okna V zimě jí vyhovuje teplota alespoň 10 °C.
Existuje mnoho druhů eugenií, které se liší chutí i barvou plodů. Pokud máte rádi tropické rostliny a možnost pěstovat něco netradičního, eugenie může být skvělou volbou!
JAK PĚSTOVAT EUGÉNII?
Pěstování eugénií je opravdu snadné. Nejlépe se jim daří v kyselejším a dobře propustném substrátu. Já osobně používám stejně jako u jaboticab směs ze tří dílů rašeliny, jednoho dílu perlitu a trošky písku, což se osvědčilo.
Eugénie milují světlo, takže pokud ji máte doma, postavte ji co nejblíže k oknu, ideálně tam, kde na ni svítí slunce. Pokud je budete letnit venku jara do podzimu, dejte ji na místo v polostínu, chráněné před větrem.
Co se týká zimování, jde o tropickou nebo někdy subtropickou rostlinu, což znamená, že přes zimu musí být uvnitř. Nejlépe jí bude u okna v obýváku, v zimní zahradě nebo v temperovaném skleníku. Důležité je udržet teplotu nad 5 °C. Pokud bude tepleji a bude mít dostatek slunce nic tím nezkazíte a bude nadále růst i v zimě.
S hnojením eugénií si nemusíte dělat velké starosti. Hnojte ji stejně jako jiné tropické či subtropické rostliny, třeba jako citrusy. U mladých rostlin do dvou let ale doporučuji poloviční dávku oproti běžnému doporučení na obalu. Starší rostliny už zvládnou klasické dávkování. Skvělé je například dlouhodobé granulované hnojivo Osmocote, které nabízíme i na našem e-shopu v menším balení, což se hodí víc než velké pytle.
GUAVA A GUAJAVA - ROD PSIDIUM
Rod Psidium z čeledi myrtovitých (Myrtaceae) zahrnuje asi 150 druhů tropických a subtropických rostlin, původem ze střední a jižní Ameriky. Mezi nimi vyniká guava, nebo také kvajáva (Psidium guajava), která se pěstuje pro své lahodné plody. Ty se využívají nejen čerstvé, ale také ke zpracování na džemy, želé, sirupy, vína či dokonce zmrzliny.
Guava v květináči
Guava je ideální rostlinou pro pěstování v nádobě. Od jara do podzimu ji můžete mít venku, kde si užívá slunce, a na zimu ji snadno přesunete do interiéru. Nejlepší je chladnější místo u okna nebo vytápěný skleník, kde by měla zimovat při teplotě mezi 15–25 °C.
Plody plné chutí
Plody guavy, někdy nazývané "tropické bobule", jsou velké 3–10 cm a mají jemnou dužinu. Barva dužniny se liší podle odrůdy – může být bílá, žlutá, růžová nebo dokonce červená. Chuť se pohybuje od kyselé přes jemně nakyslou až po sladkou a bohatou. Každá odrůda je jedinečná a plody jsou skvělé jak čerstvé, tak v dezertech.
Tropický skvost na vaší zahradě
Stromky guavy dorůstají výšky až 6 metrů, ale v nádobě je snadno udržíte v menší velikostii do 100cm. Guava je nejen krásnou dekorací, ale také přináší úžasně chutné plody, které zpestří váš jídelníček. Pokud hledáte exotiku, kterou zvládnete pěstovat i v českých podmínkách, guava je tou pravou volbou.
JAK PĚSTOVAT GUAVU?
Propustný lehce kyselý. Používáme směs ze dvou dílů rašeliny, jednoho dílu perlitu a jednoho dílu obyčejné hlíny ze zahrádky a trošky písku, což se nám osvědčilo.
Hnojení a zálivka:Pro bohatou úrodu potřebuje živiny – dusík, fosfor, draslík a trochu hořčíku.
Zimování:PSIDIUM GUAVA
- Umístěte ji do světlé místnosti s teplotou MIN. 15 °C – ideálně k oknu v obýváku nebo, chodbě, ložnici
- Snese menší teploty v zimě než guava postačí min. 5C
Guava je nenáročná a kromě krásy vám přinese i lahodné plody!